ŠumavaInfo.cz

Několik slov o nás a Pravidla webu


Mohlo by se zdát, že tématika Šumavy je na různých internetových stránkách probírána dostatečně. Na trhu internetových stránek Šumavy a všeho, co s tímto pojmem souvisí, je nabídka opravdu bohatá. Od stránek regionálních institucí, přes soukromé weby šumavských nadšenců až po  adresy, které sice zní nadmíru "šumavsky", přesto slouží spíše jako věšáky na komerční reklamy, než jako nosiče seriozních a kompletních informací o Šumavě a okolí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Od svého vzniku Šumava
Info.cz měla a má několik specifik:


Naše přednosti

 • Web vzniká a je vytvářen přímo na Šumavě, lidmi, kteří zde žijí, kraj dobře znají a problematikou, kterou popisují, se odborně či aktivně zabývají.
 • Regionem se zabýváme komplexně, jak v místopisném rozsahu (Šumavu chápeme jako celek včetně Pošumaví, německé a rakouské části.), tak rozsahem informací.
 • Texty jsou autorské a zpracované přímo pro ŠumavaInfo.cz. Pokud bylo čerpáno z dalších pramenů, pak ty jsou uvedeny v odkaze "Použitá literatura"; odkazů (prolinků) na jiné weby je užíváno jen v případech, kdy je zbytečné „objevovat objevené“ a „vytvářet vytvořené“ a kdy není nutné ani možné nahrazovat specializované stránky.

Použitá literatura (prameny, literatura, časopisy, jiné materiály a zdroje...)


ŠumavaInfo.cz nebude nikdy ve stádiu, kdy si řekneme „Hotovo, konečná!“. Chceme pro vás vytvářet a vytvořit nejrozsáhlejší portál, encyklopedii o nejrozsáhlejším horském regionu ČR, potažmo velice významném evropském přírodním a historickém celku a poskytnout o něm co nejvíce informací. Již nyní máme v „Menu“ připraveno více jak sto nabídkových témat, která postupně naplňujeme (podle potřeby doplňujeme či aktualizujeme), a to vyžaduje opravdu nekonečné úsilí. Zejména v situaci, kdy nás práce na ŠumavaInfo.cz neživí a web vytváříme v době svého volna, kterého není právě mnoho. Přesto věříme, že se nám podaří vytvořit portál, který se vám stane nejen zdrojem poznání, ale také partnerem pro volné chvíle a zejména důvodem k samotné návštěvě či návratům na Šumavu.


Najdete nás i na Facebooku

Nedílnou součástí ŠumavaInfo.cz je i naše stránka na sociální a komunitní síti Facebook pod názvem „Šumava“ (má příznivce ve 45 zemích světa a několik tisíc uživatelů denně; je překládána do 28 jazyků). Facebook je jedinou sociální sítí, kterou využíváme, a to za dodržování zásad, jenž jsme si stanovili při vytváření portálu ŠumavaInfo.cz.


Z historie ŠumavaInfo.cz

Informační portál ŠumavaInfo.cz spatřil poprvé světlo světa v roce 2001. Již v té době vznikal jako kompletní soubor informací o Šumavě a Pošumaví, ovšem zdaleka ne v současném rozsahu (tehdejší Menu obsahovalo sotva pětinu dnešní nabídky).

Během let se postupně rozšiřoval, prodělal několik grafických a obsahových úprav. Svým pojetím byl orientován více pro přímé návštěvníky regionu, neboť jeho vydavatel (Radek David) v té době provozoval v centru Šumavy tři turistická a informační centra (Kvilda, Modrava, Horská Kvilda) a požadavkům z praxe přizpůsoboval také informace na tomto webu i jeho funkčnost.

V roce 2005 se ŠumavaInfo.cz začíná více profesionalizovat a částečně chovat jako informační portál. Ukončením působení vydavatele na Šumavě je web provozován již jen formálně a začátkem roku 2006 je provoz ukončen a doména sumavainfo.cz byla až do konce roku 2009 volná. Kupodivu se této atraktivní adresy nikdo „neujal“.

Na konci roku 2009 Radek David opět registruje tuto doménu a s novými spolupracovníky web znovu „oživuje“. ŠumavaInfo.cz je koncepčně, funkčně (maximální podpora redakčního systému)  a graficky nově postaven již jako skutečný informační portál, jehož nosné portfolio informací tvoří výhradně autorské texty jednotlivých redaktorů, postavené na vlastních praktických poznatcích a zkušenostech.

V prosinci 2016 byl náš web zařazen a stal se součástí do webového archivu Národní knihovny České republiky.

Provozujeme také internetový magazín Šumavské noviny, který je možné otevřít na adrese: www.sumavskenoviny.cz

Patříme mezi velké milovníky a časté návštěvníky sousedního Slovenska, vlastně jsme nikdy nepřestali být Čechoslováky. Od roku 2016 proto vydáváme cestovatelský web věnovaný právě našemu putování po Slovenské republice, zejména po překrásných horách:
www.nacestach-slovensko.cz

 

Kdo vytváří ŠumavaInfo.cz

Redakce

Helena Fléglová – šéfredaktorka (texty, fotografie)
Vladimíra Fridrichová Kunešová - (historie, umění, památky, literatura, lidová řemesla, povídky)
Radek David - vydavatel (struktura a obsahová náplň, texty, fotografie)

Programová tvorba stránek, technická správa, redakční systémy, webhosting, webmastering: ANTEE s.r.o., Praha

 

Pravidla portálu ŠumavaInfo.cz

 • Redakce si vyhrazuje právo nezveřejnit příspěvky, které:
 • nesouvisí s účelem a posláním webu
 • neobsahují celé jméno autora a kontakt na něj
 • svým obsahem porušují nebo by mohly vést k porušování zákonných norem
 • obsahují vulgarismy, urážky a osočování
 • obsahují neplacenou reklamu a propagaci politických stran, firem nebo jiných organizací, sdružení a skupin
 • obsahují odkazy na konkurenční webové stránky nebo spam
 • Redakce si vyhrazuje právo krátit zbytečně dlouhé příspěvky a provádět nezbytné jazykové korektury.
 • Portál může sloužit jako pomůcka při výuce na školách.

 

 

Menu

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Náš partner

Vyhledat v textu

Vyhledat v katalogu

23. 10. Teodor

Zítra: Nina


Náš partner
ŠumavaInfo.cz - informační server Šumavy a Pošumaví