ŠumavaInfo.cz

Stezky k šumavským jezerům

 

Hlavním turistickým lákadlem jsou bezesporu ledovcová jezera. Především díky potřebám šumavských skláren byly na několika horských tocích vybudovány umělé nádržky či nádrže, které převážně sloužily jako shromaždiště dříví připraveného k plavení a zároveň dodávaly během plavení potokům více vody. Zánikem vodního přibližování dřeva ztrácely nádrže na významu, některé z nich zanikly, jiné postupem času přirozeně zarůstaly a částečně zrašeliněly. Nádrže se změnily v jezírka k nerozeznání od přírodních a jediné, co nám připomíná jejich původ jsou výpustě na hrázích. Cesty do těchto míst bývají stejně zajímavé a romantické, jako k jezerům ledovcovým.

K ledovcovým jezerům 

Prášilské jezero, foto: Radek David (26.11.2011)

Ledovcová jezera jsou perlami Šumavy a stezky k nim patří mezi nejkrásnější. Šumavská ledovcová jezera vznikala během ústupu ledovců v době posledního zalednění Šumavy zhruba před deseti tisíci lety. Ty po sobě zanechaly celkem 10 jezer a z nich zůstalo zachováno do současnosti jezer osm. Dvě jezera (pod Poledníkem a Roklanem) se postupem času zanesla a zrašeliněla. Z osmi zbývajících se jich 5 nachází na české straně Šumavy a 3 v Německu, tedy na území Bavorského lesa.

O jednotlivých jezerech se podrobně zmiňujeme v samostatných sekcích webu (dostanete se na ně také přes prolinky pod fotkami), na této stránce vás různými stezkami k nim provedeme. 

 

K ledovcovým jezerům na české straně Šumavy 

 

  • Stezky k Černému jezeru
  • Stezky k Čertovu jezeru
  • Stezky k Prášilskému jezeru

 

Ledovcová jezera české Šumavy podrobně

 

Plešné jezero, foto: Helena Fléglová (21.7.2012) Čertovo jezero, foto: Helena Fléglová (5.10.2012) Jezero Laka, foto: Radek David (28.8.2011)

                       Plešné jezero                 Čertovo jezero                  jezero Laka

 

Stezky k ostatním jezírkům

 

  • Stezky ke Žďáreckému jezírku

 

Zpět na Pěší turistika...

 

Menu

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Náš partner

Vyhledat v textu

Vyhledat v katalogu

23. 10. Teodor

Zítra: Nina


Náš partner
ŠumavaInfo.cz - informační server Šumavy a Pošumaví