ŠumavaInfo.cz

Mapy a průvodce

 

Kvalitní mapa je jeden ze základních prvků ve vybavení každého turisty. V horách to platí dvojnásob. Netajíme se tím, že patříme patrně mezi největší kritiky různých náčrtků a letáčků s nákresy, rozdávanými zdarma v informačních centrech. Nejen, že většina těchto materiálů končí posléze v hotelových koších, ale - a to je zdaleka horší, nikde nemá turista, pohybující se převážně v neznámém terénu jistotu, že právě onen náčrtek jej zavede na místo kam potřeboval.

Nejsou nijak výjimečné případy, kdy uživatel těchto různých pseudomap zabloudil. Další otázkou je pak zodpovědnost vydavatelů spíše propagačních a reklamních mapek za jejich obsahovou náplň. Málokdo z nich si totiž uvědomuje, že vytvořením jakéhokoliv díla, podle kterého se má člověk orientovat v neznámém terénu, bere na sebe odpovědnost za to, dostane-li se uživatel díky chybným a zavádějícím informacím do problémů či si způsobí dokonce nějaké zranění.
Výrobci a autoři těchto čmáranic jsou většinou vždy anonymní. Dočetli jste se snad na některém z letáčků, kdo je autorem mapy, kdo na sebe bere odpovědnost, když se v důsledku jejího používání  přihodí cokoli nepříjemného?

Proto radíme

Kupujte mapy renomovaných vydavatelů. Nepodléhejte různým reklamním mapám (z jedné strany zimní z druhé letní) obklíčenými obdélníčky plných reklam. Takovéto mapy jsou vydávány pouze kvůli příjmům z reklamy a z následně zavádějícího prodeje se zdůvodněním, že „…na jedné mapě máte přece celou Šumavu za pouhých 50,-Kč a nemusíte kupovat 3 díly profesionálních map, za 3 x 79,-Kč". Cílem těchto laciných výrobců není nic jiného než zisk z reklam a prodeje, o kvalitu a správnost údajů na mapě jde až v poslední řadě.

Na této stránce Vám představíme především mapy a průvodce kvalitních a renomovaných vydavatelů. Rovněž Vás budeme varovat před používáním špatných map, které se na trhu objevují jako houby po dešti.

 

Zásady pohybu v horách...

Menu

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Náš partner
ŠumavaInfo.cz - informační server Šumavy a Pošumaví