ŠumavaInfo.cz

Naučné a poznávací stezky, zážitkové trasy

 

Zážitková trasa - Jezerní stěna u Plešného jezera, foto: Radek David (21.7.2012)Každé místo, každá oblast naší Země, malá či velká, má své kouzlo. Území České republiky je v porovnání se světem malinké téměř zanedbatelné (stejně jako Švýcarsko). Přesto na něm najdeme tolik krásných přírodních zákoutí, že není možné je všechna za celý život navštívit.

Šumava svojí rozlohou přesahuje rámec území naší republiky a jako celek je významným evropským přírodním fenoménem. Patří k nejstarším a je nejrozsáhlejším horským masívem na území Čech a obdivovat zde můžeme krásy od Všerub po Vyšší Brod. Na těch nejkrásnějších a zároveň přírodně nejcennějších místech byl vybudován systém naučných a poznávacích stezek či zážitkových tras, jako nejpřirozenější způsob vnímání a  poznávání. Zveme vás všechny na společné toulky po naučných stezkách Šumavy a Pošumaví.

 

Naučné a poznávací stezky

  •  Medvědí stezka - nejstarší naučná stezka v Jihočeském kraji, prochází lesním komplexem jižně od Volar, rozprostírajícím se mezi Trojmezenskou hornatinou a Vltavickou brázdou. Vznikla v roce 1966 jako výsledek průzkumných terénních prací prachatických ochranářů. Je značena žlutou turistickou značkou a také značením pro naučnou stezku (bílý čtverec s příčným zeleným pruhem a symbolem medvěda), její začátek a konec vymezují železniční zastávka Ovesná a železniční stanice Černý Kříž. 

 

Zážitkové trasy

  • Areál lesních her ve Stožci - zážitková trasa, vhodná opravdu i pro ty nejmenší, byla otevřena v roce 2012. Vznikla v rámci společného projektu národních parků Šumava a Bavorský les. Okružní trasa je velice dobře a pohodlně přístupná. Nachází se v blízkosti obce Stožec, necelý kilometr od informačního střediska NPŠ, pokračujete-li asfaltovou komunikací, vedoucí podél trati do Černého Kříže a dále (cyklotrasa č.33). Areál lesních her nemůžete přehlédnout, začíná (na obou svých koncích) dobře viditelnými nátupními místy, na kterých vás očekává ze dřeva vyřezávaná sova – puštík bělavý, který je symbolem celé trasy a my si ji – díky tomu – soukromě nazýváme „Soví stezka“. 

Menu

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Náš partner

Vyhledat v textu

Vyhledat v katalogu

23. 10. Teodor

Zítra: Nina


Náš partner
ŠumavaInfo.cz - informační server Šumavy a Pošumaví