ŠumavaInfo.cz

Nouzová nocoviště na území NPŠ

 

Pro turisty, kteří chtějí přejít podstatnou část Šumavy (z Nového Údolí po Železnou Rudu) po hraniční červené trase (tzv. Šumavské pěší magistrále), vymezila Správa NPŠ šest nouzových nocovišť ve volné přírodě. Nocoviště byla vyhrazena na části červené šumavské magistrály tak, aby vzdálenost mezi nimi splnila možnosti denní docházkové trasy, tedy 15-30 km. Nocoviště jsou vytýčena kůly a vyznačena. Provoz na nich je celoroční. My vám každý z tzv. bivakkempů popíšeme a přiblížíme na fotografiích.
 

Co byste měli vědět!

Z právního hlediska ovšem „nouzová nocoviště“ nelze považovat za „nouzová“. Zákon č. 114/1992 o ochraně přírody a krajiny (ZOPK) na území chráněných oblastí zakazuje pouze táboření, které je tu definováno jako „souhrn různých činností umožňujících vícedenní pobyt v přírodě spojených s možností přespání, a to obvykle ve stanech nebo jiných přístřešcích (stavění stanů, přípravu stravy, hygiena, likvidace odpadků spod.)“

Pokud pod širákem anebo i pod stanem přespíte pouze jednu noc (tedy bivakujete), nenaplňujete definici táboření podle ZOPK a  bivakování či přespání na jednu noc tento zákon nezakazuje. Přespání na jednu noc tedy není žádným přestupkem a nikdo nemá právo vás za to postihovat.

Samozřejmě za podmínky, že dodržujete zákazy vyplývající z lesního zákona, např. rozdělávání ohňů a jiné činnosti, které naopak zakázány jsou. Pokud tedy na Šumavě chcete anebo jste přinuceni k přespání v přírodě, členové Strážní a informační služby či jiní oprávnění pracovníci Správy CHKO a NP Šumava, vám v tom nesmějí bránit ani nemají právo vás za to postihovat.

 

Stará Hůrka

Nouzové nocoviště Hůrka, foto: Radek David (28.8.2011)Nocoviště Hůrka se nachází nedaleko rozcestí modré a žluté značky v bývalé osadě Hůrka při cestě na jezero Laka, asi 2,5km od výchozího místa Nová Hůrka (modrá). Směr je značen směrovkami. Z rozcestí se vydáte směrem „Rudská křižovatka“ (po žluté) a přibližně po 200m vpravo (u cesty stojí přenosné toalety) vede vyšlapaný chodník k nocovišti (asi 50m od silnice).

Nocoviště je označeno a vymezeno dřevěnou ohradou a vybaveno stolem s lavicemi. Leží ve velice příjemném prostředí na suché louce s výhledem na hřeben hory Polom a horu Dřevěná hůl. Nejbližší okolí: jezero Laka (2,5km), Železná Ruda (10km), Prášily (6,5km) a Nová Hůrka (2,5km – zastávka „zelených“ autobusů a parkoviště pro motorová vozidla).

Nejbližší nouzové nocoviště: Poledník (13 km po sezónně omezené trase; 21,5 km po červené magistrále přes Prášily) 

 

Modrava

Nouzové nocoviště Modrava, foto: Helena Fléglová (14.8.2011)Nocoviště Modrava najdete při červené trase (Šumavská magistrála) hned za obcí směrem na Tříjezerní slať (též Javoří Pilu). Je vytýčeno na louce po levé straně ve směru z Modravy a řádně značeno směrovkami.

Nocoviště leží na břehu Roklanského potoka asi 50m od červené trasy. Přístup k němu je po vyšlapaném chodníku v poměrně podmáčeném terénu. Samotný prostor je ale na suché louce v romantickém prostředí šumavského horského potoka. Nocoviště je tradičně vyhrazeno a vybaveno posezením. Modrava je výchozím místem do nejkrásnějších partií centrální Šumavy. Nejbližší okolí: Modrava (300m do centra, možnost parkování, zastávky všech „zelených“ autobusů i některých, celoročních pravidelných spojů), Filipova Huť (2,5km), Kvilda (9km), Březník (8km), Antýgl (4km), Javoří Pila (5,3km), Tříjezerní slať (3km), Poledník (11km), Pramen Vltavy (11,5km)...a další.

Nejbližší nouzová nocoviště: Poledník (11,5 km), Bučina (14 km)

 

Poledník (část ppč. 1516/1 v kú Prášily)

Bučina

Nouzové nocoviště Bučina, foto: Radek David (13.7.2013)Nocoviště leží při červené trase (Šumavská magistrála), v těsné blízkosti alpské vyhlídky, u křižovatky trasy se silnicí na Kvildu. V létě je zde zastávka prázdninové "zelené" linky autobusu Horská Kvilda - Bučina.

Bučinské nouzové nocoviště je velice příjemné a patří k nejhezčím. Má suchý povrch a výhodou je těsná blízkost zastávky již vzpomínaného prázdninového autobusu. V jeho sousedství je též posezení pod dvěma vzrostlými buky, které je označováno jako "alpská vyhlídka". Za dobré viditelnosti se odtud nabízí jeden z nejkrásnějších šumavských panoramatických výhledů na Alpy.

Místo je standardně vybaveno dřevěným posezením a mobilními toaletami.
Nejbližší okolí: hraniční přechod Bučina/Finsterau (400 m), Knížecí Pláně (2,5 km), Prameny Vltavy (3,5 km), Kvilda (8 km).

Nejbližší nouzové nocoviště: Modrava (14 km), Strážný (16 km)

 

Strážný

Nouzové nocoviště Strážný, foto: Radek David (20.3.2011)Další z nocovišť NPŠ je rovněž vytýčeno na červené Šumavské magistrále, tentokráte pod severozápadním svahem hory Obecní vrch u Strážného. Nachází se přímo na křižovatce červené a žluté trasy „Na Kapličce“, necelý kilometr jihozápadně od obce Strážný a je vyznačeno cedulí.

Stejně jako ostatní nocoviště je i stráženské vybaveno venkovním posezením a mobilní toaletou. Leží v sedle mezi horami Obecní vrch a kótou 958,0, výhled na jih tvoří Silnický vršek, jihozápadně Silnická hora, severním směrem spatříme masív hory Strážný. Nejbližší okolí: Strážný (800m; doprava, parkování, čerpací stanice, obchod, restaurace...), zřízenína hradu Kunžvart (4km), Zlatá stezka, hraniční přechod do Bavorska (3km), Polecké jezírko (9km), Horní Vltavice (8km), Lenora (8km), České Žleby (7km)...aj.

Nejbližší nouzová nocoviště: Nové Údolí (12 km), Bučina (16 km)

 

Nové Údolí 

Nové Údolí, foto: Helena Fléglová (11.8.2012)Velice příjemné nocoviště ležící asi 200 metrů od rozcestí (na červené magistrále) Nové Údolí, 60 m od asfaltové silničky (žlutá) směrem na Stožec (4,5 km). Od směrové šipky u silnice k němu vede lesní cesta. Nocoviště je standardně vybaveno chemickým WC a dřevěným posezením.

Po červené pěší magistrále odtud můžete pokračovat směrem na Třístoličník nebo opačným na Strážný. V nejbližším okolí: Nové Údolí (300 m) – chata, železniční zastávka (vlaky: Stožec, Volary, České Budějovice), hraniční přechod do Bavorska (Haidmühle), výchozí místo na Třístoličník. Údolím protéká Studená Vltava, nedaleko (4,5 km) leží obec Stožec (Stožecká kaple a skála, informační středisko NPŠ, ubytování, restaurace, parkoviště). Vzdálenější cíle: Schwarzemberský plavební kanál, Medvědí stezka, České Žleby, Volary, rašeliniště Mrtvý luh...

Nejblížší nouzová nocoviště: Strážný (12 km) a Pod Jezerní cestou (18 km)

 

Pod Jezerní cestou 

Nocoviště Pod Jezerní cestou, foto: Helena Fléglová (21.7.2012)První z nouzových nocovišť na území NPŠ, které bylo vytýčeno mimo červenou pěší Šumavskou magistrálu. Nocoviště se nachází přímo na rozcestí před vstupem na Jezerní cestu vedoucí přes Kamenné moře k Plešnému jezeru, při zelené stezce z Nové Pece.

Nocoviště je standardně vybaveno (posezení, chemické WC...). V jeho blízkosti se nachází cíle: Plešné jezero (1,5 km; Kamenné moře), Plechý (4 km, nástup na červenou pěší Magistrálu...) dále osada Jelení (též Jelení Vrchy, 6 km), Nová Pec (8 km), turistický hraniční přechod Nová Pec (3,5 km; do Rakouska), kiosek s občerstvením na Říjišti (1,5 km). Celou oblastí prochází Schwarzenberský plavební kanál...aj. Nejbližší místa, kam je možné se dopravit vlatsními prostředky: Nová Pec (též vlak nebo zelené autobusy) a Jelení Vrchy (autobus z Nové Pece).

Nejbližší nouzové nocoviště: Nové Údolí (18 km)

 

Pravidla užívání nocoviště
  • Místo využijte pouze na jednu noc
  • Celoroční provoz od 18:00 do 09:00 hodin
  • Zákaz rozdělávání ohňů
  • Odpad si každý odnáší s sebou
  • Dodržujte klid

 

 

Zpět na Užitečné informace...

Menu

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Náš partner

Vyhledat v textu

Vyhledat v katalogu

12. 12. Simona

Zítra: Lucie


Náš partner
ŠumavaInfo.cz - informační server Šumavy a Pošumaví