ŠumavaInfo.cz

Pěší turistika


Na Starých pastvách..., foto: Radek David (26.5.2012)Klasická chůze, pojatá v míře rozumné, je usazena na čelním místě toho nejzdravějšího, co může člověk pro své tělo i ducha udělat. Chůze, jako přirozená souhra pohybů končetin i jiných částí těla, dokonale ladí s možností harmonizace ducha  a myšlenek při zdravém pobytu v přírodě, navíc – při vhodně zvoleném cíli - umožňuje poznávat, vnímat věci nové a rozšiřovat si tak prostor vědění. To vše daleko důkladněji, zdravěji a bezpečněji, než při jakémkoli jiném druhu pohybu.

Cílem této části našeho webu nebude vás nutit k bezhlavému polykání kilometrů, ale k příjemným procházkám, spojeným s pokud možno co nejvíce zážitky z poznávání okolí. Šumava a Pošumaví má pro vás takových nabídek stovky, možná tisíc... Budeme minimálně techničtí; nechceme popisovat každou zatáčku ve stylu „...za tím třetím stromem se dáte doleva...“ apod. Od toho jsou mapy a jak v nich číst, najdete rovněž na tomto webu. Konečně, na vhodné mapy ke každé trase budeme odkazovat.

K Pramenům VltavyVytvořit nějaký univerzální systém, jak zpracovat ty stovky tras, okruhů a všech jejich možných variant, které Šumava a Pošumaví nabízí je prakticky nemožné; zvláště, chceme-li „zabrousit“ i k našim zahraničním sousedům. A tak se jedná vlastně o práci nekonečnou o to více, máme-li zásadu, že každá popsaná trasa, stezka či cesta musí být autorem (autory) textu osobně absolvovaná. Popisovat jen tak něco z mapy by bylo nezodpovědné, nudné a v podstatě zbytečné, neb z mapy umí číst každý, kdo přichází do hor za pěší turistikou.

Pokusili jsme se v popisování tras zvolit vlastní, originální systém, který patrně záhy odhalíte. Nešlo nám však o to jej tajit, ale vymyslet, jak návštěvníkům regionu – zájemcům o nejzdravější formu pohybu a zároveň nejlepší způsob poznání – ulehčit organizaci pobytu na Šumavě, který je omezen na několik dnů v roce, kdy za tak krátkou dobu není možné být všude a při všem. 

Pro snadnější orientaci v tom velkém množství značených tras, které Šumava a Pošumaví nabízí,  jsme vytvořili systém okruhů, který umožňuje určit si jedno výchozí a zároveň cílové místo. Zároveň jsme trasy tématicky rozdělili tak, aby vytvářely co nejpřehlednější systém a jako základní bod vybrali tu nejatraktivnější lokalitu v oblasti.
U pěších tras, které neumožňují začlenění do okruhů (např. hřebenovky...), popřípadě by možný okruh byl nepřiměřeně dlouhý, navrhujeme i způsob dopravy do výchozího a cílového místa.
Všechny trasy jsou navrženy a popsány tak, aby se daly absolvovat během jednoho dne a méně! 

Tři dobré rady před cestou

  • Vydat se do terénu, pro mnohé neznámého, bez dobré a kvalitní mapy je horší, než jít bez bot.
  • Nespoléhejte na různé náčrtky, propagační letáky s mapkami či „vyjetiny“ z internetu a jiné neautorizované materiály... 
  • Na internetu vyhledávejte tipy a popisy tras od zkušených a známých autorů, skutečných znalců regionu. Rady z webů (např. různých agentur, cestovek či z nabídky všelijakých hotelových stránek), které z pojmu „Šumava“ pouze komerčně těží a jejichž popis trasy sestává z jedné věty s údajem odkud, přes co a kam, berte jako špatný vtip. To je skutečně žalostně málo...


Značení turistických cest KČT


Turistické trasy značí Klub českých (v minulosti též „československých“) turistů (KČT) od svého vzniku v roce 1888. Od té doby vytvořil nejpropracovanější systém turistického značení cest na světě. Pásové značení, jak jej známe dnes, se poprvé objevilo 11. května 1889. Byla jím vyznačena vůbec první trasa KČT, která vedla ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Dnes již neexistuje. Byla zaplavena štěchovickou přehradou a tak se její „nástupkyní“ stala řádově historicky druhá značená trasa z Berouna přes Svatý Jan pod Skalou na Karlštejn. Dnes máme u nás přibližně 40 000 kilometrů značených tras, což nás řadí na první místo v Evropě. Kdo si někdy lámal hlavu nad tím, proč je pro značení používáno čtyř barev (červená, modrá, zelená a žlutá), pak vězte, že i to má svůj systém. V minulosti byla ke značení cest používána pouze červená barva, kterou se v současnosti vyznačují nejdůležitější trasy v oblasti, zpravidla dálkové nebo hřebenovky. Modře značeny jsou regionální trasy, zeleně místní a žluté cesty, sloužící nejčastěji jako spojky a zkratky, doplňující celou síť.

 

Rozdělení tras podle míst a výchozích lokalit 

 

 

 

 

 

Menu

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Náš partner

Vyhledat v textu

Vyhledat v katalogu

12. 12. Simona

Zítra: Lucie


Náš partner
ŠumavaInfo.cz - informační server Šumavy a Pošumaví