ŠumavaInfo.cz

Srdce staré Šumavy

 

I přes lákavý "Klostermannovský" název bezesporu jedné z nejkrásnějších částí Šumavy, bude výčet turistických možností v jejím srdci velice strohý. Důvod je jediný: celá životadárná oblast Šumavy je nepřístupná, kromě jedné lokality a tou je impozantní a malebné Luzenské údolí s legendárním Březníkem. Než se pustíme do popisu těch několika málo „normální“ veřejnosti přístupných tras a jedné naučné stezky, vytyčme si pomyslnou hranici Srdce Šumavy. Když si ji pak v mapě vyznačíte zvýrazňovačem, zjistíte, že obrys území dokonce má přibližný tvar srdce lidského.

Začneme na Modravě, odkud směrem jižním tvoří hranici Modravský potok, kde na rozcestí „Modravský most“ odbočíme k Černohorské nádrži a odtud přes hřeben Malé a Velké Mokrůvky na Luzný. Z Luzného se zvýrazňovačem vydáme po státní hranici až do oblasti Javoří slatě a severním obloukem (po červené trase) podél Javořího potoka přes Javoří Pilu a podél toku Roklanského potoka zpět na Modravu, kde okruh hranice Srdce Šumavy uzavřeme. Co vlastně Srdce Šumavy skrývá? Především unikátní systém rašelinišť (slatí), oblast se nazývá - Modravské slatě. Celý komplex vrchovišť je chráněný (jediný v ČR) mezinárodní tzv. Ramsarskou konvencí o ochraně světových rašelinišť a mokřadů. Najdeme tu slatě: Rokytská, Rybárenská, Novohuťské močály, Blatenská, Mlynářská, Cikánská...aj. Po lidské činnosti tu kromě lesních cest zůstala Roklanská chata (neplést si s dnes již neexistující Roklanskou hájenkou, známou z Klostermannova románu „Ze světa lesních samot“, která stávala pár metrů od chaty) a samozřejmě Březnická myslivna či Trampusův křížek... V Srdci Šumavy se nachází také Medvědí hora (na jejím úpatí stávala Roklanská hájovna), jedno z významných energetických míst Šumavy, využívané pravděpodobně již Kelty (na vrcholu Židovské skály). V oblasti pramení dva významné potoky: Roklanský a Luzenský, který po soutoku s Březnickým (pod myslivnou) dostává jméno Modravský. A jak už všichni jistě víte, soutokem Modravského a Roklanského potoka na Modravě vzniká Vydra.

Kdo z vás přece jen neudrží zvědavost „na uzdě“ a do některých nepřístupných míst Srdce Šumavy zavítá, měl by počítat s tím, že může být „odchycen“ příslušníky Strážní služby NPŠ a dost citelně pokutován či jinak popotahován a to navzdory tomu, že si právě zaměstnanci národního parku a jejich příbuzní či vlivní kamarádi a  papaláši dělají z této oblasti soukromé výletní a sběračské místo (houby...), popřípadě lovecký revír.

 

 

Zpět na Pěší turistika...

Menu

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Náš partner

Vyhledat v textu

Vyhledat v katalogu

12. 12. Simona

Zítra: Lucie


Náš partner
ŠumavaInfo.cz - informační server Šumavy a Pošumaví