ŠumavaInfo.cz

Turistika, aktivní pohyb
 

Choďte! Cestou ke Stožecké kapli, foto: Radek DavidŠumava a Pošumaví nabízí nepřeberné možnosti pro všechny druhy aktivního pohybu, navíc spojeného s nekonečnými možnostmi poznávání. Celé území je protkáno stovkami kilometrů turistických tras, cyklotras i udržovaných stop pro běžecké lyžování.

Jezděte! Na Březníku, foto: Helena FléglováŠumava nabízí také četné a kvalitně vybavené areály pro sjezdové lyžování, splavné úseky řek s mnoha tábořišti jsou vyhledávány vodáky, rok od roku se rozšiřuje nabídka tras pro milovníky výletů na koňském hřbetu… Aktivnímu a zdravému pohybu v kterékoli roční době a za každého počasí je zkrátka náruč Šumavy otevřena dokořán. Co největší část té nabídky vám chceme představit v této části webu.

Poznávejte! Na Cikánské slati, foto: Helena FléglováVzhledem k tomu, o jak rozsáhlou oblast informací se jedná, je prakticky nemožné postihnout úplně všechno. Máme zásadu, že v popisu jednotlivých míst, tras a způsobu pohybu na nich vycházíme výhradně z vlastních zkušeností. Nechceme vám zde popisovat něco, co jsme sami neabsolvovali a jen vyčetli na mapách.
Vzhledem k tomu, že osobně se věnujeme v podstatě výhradně pěší turistice, budeme praktické informace z jiných „oborů“ předávat na základě spolupráce s našimi kamarády – vyznavači dalších aktivit. A tak nám tvorba a zpracování rozsáhlé tématiky jakou je turistika trošku potrvá. Vyskytnou-li se mezi vámi specialisté z různých oborů turistiky, ochotni se s námi všemi podělit o své poznatky, budeme jen rádi.

 

Vážení návštěvníci sekce "Turistika", celá sekce prochází kompletní změnou, která bude trvat delší dobu. Jednotlivá oddělení budou zprovozňovány postupně. Změny nelze časově upřesnit. Děkujeme za pochopení.

 

 

Mohlo by vás zajímat

 

Pomozte aktivním pohybem svému srdci a zdraví
aneb Pohyb je zdrojem života a zdraví

Do přírody za každého počasí, foto: Helena FléglováStejným nadpisem začíná jedna z kapitol velmi zajímavé knihy německého lékaře prof. Dr. Michaila Tombaka – Vyléčit nevyléčitelné, věnující se zásadnímu vlivu aktivního pobytu v přírodě na naše zdraví. O několik „střípků“ z ní bychom se s vámi rádi podělili.

 Lidé se srdečními potížemi mnohem více vnímají a jsou citliví na změny počasí. Podle prof. Tombaka dělají velkou chybu, že v momentě, kdy se cítí špatně uléhají do postele a v situaci, kdy jsou cévy sotva funkční, nutí srdce k zvýšené činnosti. V lidském těle je kolem 600 svalů a každý z nich je omotaný cévami. Díky tomu pomáhají svaly svým stahování a rozpínáním přepumpovat krev. Jsou tedy srdci významným pomocníkem a čím více těchto „pomocných srdíček“ pracuje, tím více srdci ulehčuje. K tomu, aby se svaly stahovaly a rozpínaly však potřebují pohyb, nikoli ležení, které naopak srdce ještě více zatíží. Nejlepším lékem na oslabené srdce je proto procházka na čerstvém vzduchu a nezřídka slyšíme, že pěší chůze je nejzdravější forma pohybu a to nejlepší, co můžeme z hlediska fyzické zátěže pro své tělo udělat. Při chůzi se totiž uvádí do aktivní činnosti nejvíce našich svalů…

Aktivním pohybem ke zdraví, foto: Radek DavidChůze je výborná prevence proti infarktu a krevnímu výronu do mozku. Pravděpodobnost jejich vzniku při rychlé chůzi klesá až o 40%. Pravidelný pohyb udržuje v normě krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá udržet správnou tělesnou váhu a snižuje pravděpodobnost onemocnění cukrovkou. Již staří Řekové tvrdili, že nic neničí organizmus tak, jako dlouhodobá fyzická nečinnost. Nemocný organismus potřebuje mnohem větší zátěž než organismus zdravý. Nedopusťte, aby vás stresy a napětí ovládly tak, že sotva stihnete polknout tabletku, když se necítíte dobře!

Mnoho lidí, kteří se celý život honili za penězi a tím si zničili zdraví, dnes smutně říkají: „Dal bych všechno za to, abych byl zdravý, ale bohužel…“. Vydělávejte peníze, ale adekvátně tomu dělejte zároveň něco pro vaše zdraví.

 

Na cesty přírodou si přibalte datle

Datlová palmaKdo by neznal sladké datle, prodávající se u nás v obchodech převážně v sušeném stavu. Rostou ve svazcích na datlové palmě Phoenix dactylifera. Každá část datlové palmy má nějaké využití: plody se připravují a jedí ve všech stádiích vývoje zralosti, dřevo je vynikajícím stavebním materiálem na lodě, vyrábějí se z něj nejrůznější nádoby, okapy, jeho kouř odhání škodlivý hmyz a popel je vynikajícím hnojivem, z listů se vyrábí doslova vše – od koberců po kabelky a klobouky…
Nás však – vzhledem k tomu, že datlové palmy u nás nerostou - bude zajímat zejména využití plodů a to sušených, které jsou běžně k dostání v našich obchodech. Snad jen doporučení: datle pokud možno nakupujte v obchodech specializovaných na prodej přírodních produktů.

Sušené datleDatle působí na jedné straně jako vynikající pomocník pro váš spánek, na straně druhé dodávají tělu mnoho energie. Obsahují velké množství aminokyselin tryptofanu a ty podporují produkci serotonimu čím zajišťují dlouhý a zdravý spánek (v nomádských zemích se doporučuje sníst krátce před uložením ke spánku pár sladkých datlí). Současně ale obsahují mnoho zdravých sacharidů a vitamínů. Výhodou je, že nejsou kyselinotvorné. V datlích je hojně obsažená  kyselina pantoténová B5, která v kombinaci s vitamíny a nerafinovanými cukry dodává tělu velké množství energie. Datle jsou rovněž bohatým zdrojem draslíku, chlóru, železa, mědi a vitamínů skupiny A a B. I přes svoji sladkost nezvyšují hladinu glukózy v krvi, 100 g datlí obsahuje přibližně 300 kcal. Datle snižují krevní tlak, vápník, který obsahují, prospívá kostem a zubům, pojídání datlí prospívá kůži i vlasům. Podle nejnovějších výzkumů pomáhají také chránit proti ucpávání tepen (ateroskleróze).

Sušené datle nechyběly a nechybí v žádné beduínské výpravě přes poušť a v některých kulturách dokonce věří v jejich afrodiziakální účinky. V arabských zemích jsou datle oblíbenou pochoutkou také ke kávě.
Datle pochází z oblasti Přední Asie, přesněji z Mezopotámie. Odhaduje se, že člověkem jsou pěstovány déle než 5 tisíc let. Dnes se pěstují hlavně v Iráku (největší produkce na světě), Egyptě a Maroku (odtud pocházejí), také v Indii, Pakistánu a na Kanárských ostrovech.

 

 

Menu

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Náš partner

Vyhledat v textu

Vyhledat v katalogu

23. 10. Teodor

Zítra: Nina


Náš partner
ŠumavaInfo.cz - informační server Šumavy a Pošumaví