ŠumavaInfo.cz

Umění a jeho vývoj na Šumavě a Pošumaví


Zeptáte-li se někoho, co je to umění, nejspíše ho přivedete do rozpaků. No, to je přece jasné. Odpověď však nebude vždy stejná. Někomu se vybaví kameník tesající zasmušilého anděla na rodinnou hrobku. Někdo si vzpomene na kamaráda, který od mládí vášnivě maluje krajiny, jinému se ozve Beethovenova Devátá a jiný sáhne do své knihovny pro Tolstého Vojnu a mír nebo knížečku Šrámkova Splavu. Co mají společného anděl, podvečerní krajina, tóny symfonie a slova …chtěl bych Tě potkati v lukách…?

Říká se tomu estetická hodnota, která oslovuje city a pocity člověka – posluchače, diváka nebo čtenáře. Kde nalezneme hranici mezi uměním a tím ostatním? Uveďme si příklad ve stavebnictví. Postaví-li dědeček chlívek pro kozu, je to dejme tomu stavitelství, navrhne-li stejný dědeček divadlo, palác, budovu letiště nebo přepychovou vilu a navíc stavbu realizuje, je to umění – architektura.

Právě architektura je příkladem spojení dvou funkcí – užitné a estetické. Na interiér kavárny či restaurace se rádi podíváme, a se stejným potěšením si vypijeme kávu a posedíme s přáteli. Umění nám přináší také informace. Historický román je nejen vyprávěním o osudech hlavních hrdinů, ale dozvídáme se z něj podrobnosti dějinných událostí nebo vznik vědeckých objevů. Obraz krajiny, zátiší, portrét bude mít hlavně estetické poslání, stejně jako socha nebo reliéf zdobící části stavby.

Pojďme se tedy spolu vydat na cestu za uměním, které vzniklo nebo poznamenalo naše šumavské kraje. 

 

 

Zpět na stránku Umění...

 

Menu

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Náš partner
ŠumavaInfo.cz - informační server Šumavy a Pošumaví