ŠumavaInfo.cz

Areál lesních her Stožec ("Soví stezka")
zážitková trasa

 

Nástupní místo od žel.trati, foto: Radek David (2.5.2013)Zážitková trasa, vhodná opravdu i pro ty nejmenší, byla otevřena v roce 2012. Vznikla v rámci společného projektu národních parků Šumava a Bavorský les.

Stezka je velice dobře a pohodlně přístupná. Nachází se v blízkosti obce Stožec, necelý kilometr od informačního střediska NPŠ, pokračujete-li asfaltovou komunikací, vedoucí podél trati do Černého Kříže a dále (cyklotrasa č.33). Areál lesních her nemůžete přehlédnout, začíná (na obou svých koncích) dobře viditelnými nátupními místy, na kterých vás očekává ze dřeva vyřezávaná sova – puštík bělavý, který je symbolem celé trasy a my si ji – díky tomu – soukromě nazýváme „Soví stezka“.

Symbol trasy, puštík bělavýStezka je vlastně okružní trasou, dlouhou 1,6 km; vede z převážné části po velice příjemných lesních nezpevněných pěšinách a cestách (přístupové komunikace k oběma vstupům na trasu jsou asfaltové). Soví stezka má 14 zastavení s celou řadou interaktivních didaktických prvků, zaměřených na tři hlavní témata: život v přírodě, obnova lesa, význam tlejícího dřeva.

Společně s puštíkem bělavým se děti i mnozí dospělí naučí poznávat stopy lesních živočichů, jejich domov, mnoho druhů lesních dřevin a rostlin, lesní škůdce, apod.

Zážitkovou trasu ve Stožci můžete navštívit v kteroukoli roční dobu. Pokaždé vám okolní příroda ukáže něco nového, typického pro dané období. Doporučujeme jako ideální námět pro školní aktivity a výlety.

Jak se dostat na „Soví stezku“?

Konec stezky, foto: Radek David (2.5.2013)Výchozím místem je obec Stožec, kam je možné se dopravit vlastním dopravním prostředkem (placené parkoviště s platebním automatem, pozor: všude mimo něj je v obci parkování zakázáno) vlakem (tratě: Prachatice – Volary, Vimperk - Volary, Český Krumlov – Volary) a samozřejmě na kole.

Z parkoviště nebo nádraží ČD se vydáme po asfaltové silnici směrem k informačnímu středisku NPŠ (cyklotrasa č.33) a po ní pokračujeme (podél Studené Vltavy) necelý kilometr k nástupnímu místu zážitkové trasy.
Kdo chce, může zvolit i cestu opačným směrem, tzn. z parkoviště či nádraží ČD po silnici do obce a dál pokračovat Rohanovou cestou k nástupnímu místu (asi 1 km).

Jak to na zážitkové trase vypadá?

Trasa je vhodná pro všechny, foto: Radek David (2.5.2013)V úvodu jsme zmínili, že celá trasa je nenáročná, vhodná pro všechny věkové hranice a zdatnější jedinci ji mohou absolvovat i na invalidním vozíčku.

Nebudeme popisovat všech 14 zastavení po trase, ty si „vychutnejte“ během návštěvy. Je však třeba říct, že stezka byla vybudována opravdu pečlivě a parádně. Zaujme i dospělé. Přesto, že je krátká, najdete na ní vše, co šumavský les nabízí, včetně druhové skladby.

Postupně procházíte smrčinami, bučinou a smíšeným lesem, prostředím bohatým na výskyt květeny a to i té nejvzácnější. Na jaře se můžete na dvou místech podél stezky kochat poměrně bohatým výskytem květiny, která je symbolem ochrany šumavské přírody – dřípatky horské.

 

Z návštěvního řádu zážitkové trasy

Návštěvní doba:

květen až září 08:00 – 20:00h
říjen až duben 09:00 – 16:00h

 • Pobyt v areálu stezky je na vlastní nebezpečí, u stanoviště „Hnízdo v dutině stromu“ platí zákaz lezení na zábradlí a nosnost tohoto herního prvku je 250 kg.
 • Děti do 10 let mohou stezku navštívit pouze za dozoru osoby starší 18 let.
 • Veškeré odpadky si návštěvníci odnesou,
  k jejich odložení mohou využít odpadkových košů u IS NPŠ Stožec. Zde je také možné využít i WC.

V celém areálu není dovoleno:

 • Poškozování a znečišťování prostor,
  zařízení a vybavení
 • Volné pobíhání domácích zvířat
 • Kouření, konzumace alkoholu, omamných
  a psychotropních látek
 • Používání pyrotechniky
 • Vjezd motorových vozidel
 • Stanování
 • Rozdělávání ohňů
 • Pořádání propagačních či reklamních akcí

Dodržujte Návštěvní řád NPŠ!


Fotogalerie

Cedulky na zastaveních, foto: Radek David (2.5.2013) Maketa dutiny starého stromu, foto: Radek David (2.5.2013) Lesní altán, foto: Radek David (2.5.2013)
Výhled z dutiny stromu, foto: Radek David (2.5.2013) Jestřáb pod altánem, foto: Helena Fléglová (2.5.2013) Najdi datla, foto: Radek David (2.5.2013)
Stanoviště "lesní tesaři", foto: Radek David (2.5.2013) Dřevěný datel objeven, foto: Radek David (2.5.2013) Návštěvníci na trase, foto: Radek David (2.5.2013)
Poznávání šišek, foto: Radek David (2.5.2013) Visutá lávka, foto: Radek David (2.5.2013) Poznáváme stopy, foto: Radek David (2.5.2013)

 

 

Zpět na Naučné a poznávací stezky... 

Menu

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Náš partner

Vyhledat v textu

Vyhledat v katalogu

23. 10. Teodor

Zítra: Nina


Náš partner
ŠumavaInfo.cz - informační server Šumavy a Pošumaví